Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowia Psychicznego Dziecka i Rodziny (strona archiwalna)
  • Aktualności
  • Historia 1997-2019
  • Projekty archiwalne
  • Sprawozdania archiwalne

Misja Stowarzyszenia w latach 1997 - 2019


  • zapobieganie zaburzeniom psychicznym u dzieci i młodzieży
  • przeciwdziałanie uzależnieniom i promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w rodzinach
  • rozwijanie kompetencji wychowawczych rodziców i umiejętności interpersonalnych w rodzinach
  • umacnianie więzi interpersonalnych w rodzinach i grupach oparcia społecznego
  • integracja społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną
  • przeciwdziałanie dyskryminacji i uprzedzeniom w stosunku do osób z zaburzeniami psychicznymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną
  • upowszechnianie środowiskowej opieki psychiatrycznej

Opis działalności w zapisie chronologicznym


21 październik 1997 - udział przedstawiciela Stowarzyszenia w konferencji terapii rodzin w Koszycach na Słowacji.

grudzień 1997 - wrzesień 1998
- organizacja  trzyletniego kursu Systemowej Terapii Rodzin w Rzeszowie, prowadzonego przez zespół  trenerów z Zakładu Terapii Rodzin Collegium Medicum UJ w Krakowie; zakończenie kursu w 2001 roku.

maj 1998 - Stowarzyszenie zostało przyjęte do Rady ds Rodziny przy Wojewodzie Rzeszowskim, której zadaniem było doradzanie administracji rządowej w realizacji polityki prorodzinnej rządu

lipiec 1998
- udział i wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia na międzynarodowej konferencji w Edynburgu, którą zorganizował Komitet Europejski Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

18 - 28 październik 1998 organizacja konferencji w Rzeszowie „ Praca z rodziną w sytuacji problemowej - krąg instytucji” , udział w konferencji terapii rodzin w Koszycach na Słowacji, organizacja warsztatu June Jones na temat pracy z rodzinami dzieci wykorzystanych seksualnie oraz warsztatu Nick Child na temat terapii rodzin.

styczeń - czerwiec 1999
- wystąpienie z inicjatywą do parlamentarzystów  o zapisanie w ustawie o ubezpieczeniu zdrowotnym, że kasa chorych finansuje świadczenia w zakresie profilaktyki, w tym zapobiegania zaburzeniom psychicznym.

wrzesień 1999
udział i wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia na międzynarodowej konferencji w Sinai (Rumunia), którą zorganizował Komitet Europejski Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

wrzesień - grudzień 1999
- realizacja programu profilaktycznego „Szkoła dla rodziców” w dziesięciu grupach  na terenie miasta Rzeszowa; realizatorzy zostali przeszkoleni przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MEN; dofinansowanie z Urzędu Miasta Rzeszowa

10 października 2000
- udział w konferencji na temat pomocy rodzinie, która odbyła się w Koszycach na Słowacji.

12 - 24 października 2000
- organizacja wizyty profesora Luciano L’Abate ze Stanów Zjednoczonych w Polsce (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Kraków) przygotowanie i udział w regionalnej konferencji na  temat: „Profilaktyka kryzysów rodzinnych i terapia rodzin” ; organizacja zajęć warsztatowych prowadzonych przez prof. Luciano L’Abate na temat „Psychoterapia w XXI w. - pomoc terapeutyczna na odległość”.

wrzesień - grudzień 2000 - realizacja programu profilaktycznego „Szkoła dla rodziców” na terenie Rzeszowa, finansowanego przez Urząd Miasta Rzeszowa (udział około 100 rodziców)

maj 2002 – kwiecień 2004 realizacja projektu „Parents School – Lifelong Learning for Mental Health” w ramach programu SOCRATES – Grundtvig1

Program był dofinansowany ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Celem projektu była edukacja rodziców w podnoszeniu ich kompetencji wychowawczych oraz organizowanie grup wsparcia rodziców i opiekunów osób z chorobą psychiczną. W efekcie systematycznych spotkań edukacyjnych rodziców i opiekunów osób z chorobą psychiczną przy okazji realizacji tego projektu powstało Stowarzyszenie Rodzin „Otwarty Umysł”. Lista założycieli Stowarzyszenia Rodzin „Otwarty Umysł” obejmowało 24 osoby. Na otwartych spotkaniach psycho-edukacyjnych organizowanych dla rodziców i opiekunów osób chorych psychicznie przychodziło około 40 uczestników. We wrześniu 2003 roku oba Stowarzyszenia wspólnie przeprowadziły w Rzeszowie akcję „Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi” włączając się do ogólnopolskiej kampanii przeciwdziałającej uprzedzeniom i wykluczeniu społecznemu osób z chorobą psychiczną.

Równolegle projekt był realizowany we współpracy z Rzeszowskim Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych "Promyk Słońca". Prowadzono grupy wsparcia i szkolenia dla rodziców z dziećmi chorymi na autyzm oraz inne zaburzenia rozwojowe. Psycho-edukacją objętych było około 120 osób.

W okresie od grudnia 2003 do maja 2004 roku w ramach projektu były organizowane w Krakowie spotkania edukacyjno-integracyjne przedstawicieli kilkunastu stowarzyszeń rodziców i opiekunów osób chorych psychicznie z całej Polski (Kraków, Łódź, Kędzierzyn-Koźle, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Wrocław, Rzeszów, Bielsko-Biała, Radom, Poznań, Gdańsk, Gorzów Wlk). Spotkania odbywały się w pensjonacie „U Pana Cogita” w Krakowie, który jest zakładem aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Stowarzyszenia rodzin z całej Polski skupione są w związku „POL-FAMILIA”.

Drugi moduł projektu „Parents School” polegał na realizacji programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, który stanowi profilaktykę zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Na zajęcia zgłosiło się 183 rodziców i wychowawców z Rzeszowa i okolic. Cały sześciotygodniowy kurs ukończyło 150 osób. Zajęcia były dodatkowo wsparte finansowo przez samorząd Miasta Rzeszowa.

maj 2004 - udział i wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia na międzynarodowej konferencji „Education for Change” w Novej Goricy na Słowenii, którą zorganizowała Komitet Europejski Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego – Mental Health Europe.

od sierpnia 2004 realizacja projektu “Zdrowie psychiczne – projekt życia w integracji ze społeczeństwem” w ramach programu SOCRATES – Grundtvig 2

Od 2003 roku Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowia Psychicznego Dziecka i Rodziny jest członkiem międzynarodowej organizacji Mental Health Europe-Sante Mentale Europa z siedzibą w Brukselii, która stanowi europejską agendę Światowej Organizacji Zdrowia Psychicznego.

27-29 maj 2004 Słowenia, Nova gorica - aktywny udział w międzynarodowej konferencji na temat edukacji i profilaktyki zaburzeń psychicznych „Education for Change”, na której były prezentowane wyniki projektu „Szkoła dla Rodziców”

2004-2007 trzyletni projekt (od połowy 2004 - połowy 2007) „Mental Helath – Socially Inclusive Life Project” w ramach programu SOCRATES – GRUNDTVIG 2 nr /05/GR2/05-0091/P2/ jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin „Otwarty Umysł”. Celem jest integracja społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi.

Partnerami zagranicznymi przy realizacji projektów są organizacje zajmujące się promocją i ochroną zdrowia psychicznego w Europie:
  • InterMinds /Szkocja/
  • Fundacja ESTUAR /Rumunia/
  • Ceska Asociace Pro Psychicke Zdravi /Czechy/
  • PERSONA /Portugalia/
  • ASSOCIACIÓ JOIA (JOVENTUT ORGANITZADA I ACTIVA) /Hiszpania/
2005-2006 dwuletni projekt „Investment in quality – Training Centers for Mental Health” 114374-CP-1-2004-1-RO-GRUNDTVIG-G1 w ramach programu SOCRATES – GRUNDTVIG 1, który ma na celu szkolenie osób zawodowo lub społecznie zajmujących się opieką i ochroną zdrowia psychicznego, w tym pacjenci i ich rodziny. W wyniku tego projektu ma powstać Centrum Psychoedukacji i Promocji Zdrowia Psychicznego.

  Partnerami zagranicznymi przy tego realizacji projektu są organizacje zajmujące się promocją i ochroną zdrowia psychicznego w Europie:


  • Mental Health Europe – Sante Mentale Europe /Belgia/
  • InterMinds /Szkocja/
  • Fundacja ESTUAR /Rumunia/
  • Ceska Asociace Pro Psychicke Zdravi /Czechy/
  • Institutul de Stiinte ale Educatiei /Rumunia/
  • Opportunity Associates Romania /Rumunia/

2005-2006 Program profilaktyczny „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” z dotacji samorządu Miasta Rzeszowa. W 2005 roku zrealizowano 5 edycji, zaś w 2006 roku 10 edycji.  

2006  Roczny projekt finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Daphne 'Breaking the cycle of intra-family abuse of children and women: Copmarative Analysis of alternative methodologies with the multi-family approach, recommendations at European level' (Przełamanie błędnego koła  przemocy wobec dzieci i kobiet w rodzinie: analiza alternatywnych podejść z uwzględnieniem terapii wielorodzinnej zgodnie ze standardami Unii Europejskiej). Realizacja przewidziana jest w 2006 roku. Celem projektu jest próba uruchomienia w Rzeszowie ośrodka terapii grup wielorodzinnych dla rodzin wielo-problemowych. Planowane są wspólne działania Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej /MOPS/.

Partnerami zagranicznymi są:
  • Centre de Protection de l'Enfant /Belgia/
  • Marlborough Family Service  /Wielka Brytania/
  • Centro Trattamento Multifamiliare /Włochy/
  • Kinder- und Jugendpsychiatrie, TU Dresden /Niemcy/
  • Child and Family Center Spiren /Dania/
  • Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowia Psychicznego Dziecka i Rodziny /Polska/
  • Service d'Interventions Spécialisées d'Action Educative (Beauvais)/Francja/

2007-2009 dwuletni projekt „Parent Education Network in Europe (PENiE) Empower parents’ involvement in their children's development" "Sieć edukacji rodziców w Europie – wzmacnianie zaangażowania rodziców  w rozwój ich dzieci” w ramach programu Grundtvig Learning Partnership. Nr projektu: 07-GR_LP-07_0099_C1 (X 2007 – VII 2009)

Partnerzy zagraniczni:
  •  Bray Adult Learning Centre Co. Wicklow VEC /BRAY, Irlandia/
  •  NICMA – the CHILDMINDING ASSOCIATION / NEWTOWNARDS, Irlandia Północna/
  •  GIP-FCIP DE DIJON /CHENÖVE, Francja/
  •  Förskolan Fridtunatäppan / Norrköping, Szwecja/

2007-2009  Dwuletni projekt  “Mental Health -Trained Today to Train Tomorrow” nr 133817-2007-RO-GRUNDTVIG-GMP  w ramach programu LLP Grundtvig dotyczący szkolenia trenerów do prowadzenia promocji zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną. Film pt. "Głosy"

Partnerzy zagraniczni:
  • Fundacja ESTUAR /Rumunia/
  • Institutul de Stiinte ale Educatiei /Rumunia/
  • Opportunity Associates Romania /Rumunia/
  • PERSONA /Portugalia/
  • ASSOCIACIÓ JOIA (JOVENTUT ORGANITZADA I ACTIVA) /Hiszpania/
  • Highland Users Group /Szkocja/

2008 „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” - warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców i wychowawców organizowane w ramach programu Bezpieczna i Przyjazna Szkoła Ministerstwa Edukacji, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MEN. Organizacja seminarium i konferencji regionalnej.

2008 "Zdrowie psychiczne – szkoleni dzisiaj, aby szkolić jutro" organizacja konferencji poświęconej promocji zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną z dotacji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie

2008-2009  “Mental Health -Trained Today to Train Tomorrow”  Grundtvig Lifelong Learning Programme Multilateral Project. Promocja zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną.

2009  "Zdrowie psychiczne – szkoleni dzisiaj, aby szkolić jutro" organizacja konferencji poświęconej promocji zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną z dotacji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie

2013-2015  “Soft Skills - Empowered Parents” nr 2013-1-HU1-GRU06-10285 2 w ramach programu LLP Grundtvig dotyczący edukacji rodziców opartej na koncepcji inteligencji emocjonalnej i metody coachingu. Strona projektu www.euparenteducation.weebly.com  Realizacja VIII 2013 - VII 2015
 
Partnerzy zagraniczni:
  •  Szelíd Szavakkal Alapítvány  /Węgry/
  • EMBERCOMBE  /Wielka Brytania/    
  • VEVA CZ, s. r. o. /Republika Czeska/     
  • Cooperativa Sociale Interculturando /Włochy/
  • Coachabeloos.com Sarl  /Francja/            
  • Euro Nobile, Nevija Božič s.p.  /Słowenia/

2014  Projekt szkoleniowy pt. "Non-formal Road to Mental Health" /Nieformalna droga do zdrowia psychicznego/
w dniach 3-9 listopada 2014r. w ramach programu ERASMUS+ 
Organizator
- organizacja rumuńska Minte Forte z Cluj-Napoca w Rumunii
Zwiastun Dzień pierwszy Dzień drugi Dzień trzeci Dzień czwarty  Dzień piąty  Dzień szósty  Dzień siódmy
Galeria: Fotogłos  Filmy wykonane przez grupy narodowe w ramach zajęć: Irlandia, Polska, Włochy, Słowenia, Rumunia

Toolkit /przewodnik/

2016 partnerstwo niefinansowe w projekcie "Deinstytucjonalizacja - szansa na dobrą zmianę" w ramach programu POWER, który miał na celu
opracowanie modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej do wdrożenia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego

2017 Projekt szkoleniowy pt. "Non-formal Road to Mental Health II" /Nieformalna droga do zdrowia psychicznego - 2 edycja/
w dniach 3-9 września 2017r. w ramach programu ERASMUS+
Organizatorzy 
- organizacja Hugarafl w Reykjavik na Islandii
wraz z Minte Forte z Cluj-Napoca w Rumunii
Notatka w języku islandzkim


2010-2019 stała współpraca z Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. J Hanasiewicza w Rzeszowie oraz Rzeszowskim Klubem Szachowym we wspieraniu rozwoju dzieci i młodzieży poprzez organizację aktywności kulturalnych i sportu umysłowego.


Projekt partnerski programu "Uczenie się przez całe życie" GRUNDTVIG 2013-2015


"Soft Skills - Empowered Parents"   (Miękkie umiejętności -umocnieni rodzice)

Projekt szkoleniowy pt. "Non-formal Road to Mental Health" /Nieformalna droga do zdrowia psychicznego/
w dniach 3-9 listopada 2014r. w ramach programu ERASMUS+ 
Organizator
- organizacja rumuńska Minte Forte z Cluj-Napoca w Rumunii
Zwiastun Dzień pierwszy Dzień drugi Dzień trzeci Dzień czwarty  Dzień piąty  Dzień szósty  Dzień siódmy
Galeria: Fotogłos  Filmy wykonane przez grupy narodowe w ramach zajęć: Irlandia, Polska, Włochy, Słowenia, Rumunia

Toolkit /przewodnik/

Projekt szkoleniowy pt. "Non-formal Road to Mental Health II" /Nieformalna droga do zdrowia psychicznego - 2 edycja/
w dniach 3-9 września 2017r. w ramach programu ERASMUS+
Organizatorzy 
- organizacja Hugarafl w Reykjavik na Islandii
wraz z Minte Forte z Cluj-Napoca w Rumunii
Notatka w języku islandzkim


Raport pt. "Na tropach dobrych praktyk edukacyjnych w szkołach podstawowych na Podkarpaciu"

Na podstawie wyników kuratoryjnych konkursów przedmiotowych przeprowadzonych przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w roku szkolnym 2011/2012 opracowano ranking szkół podstawowych w województwie podkarpackim, który jest wskazaniem szkół, gmin i miejscowości z dobrymi praktykami edukacyjnymi w pracy z uczniami zdolnymi. Ranking został opracowany społecznie i jest zachętą do zorganizowania konferencji regionalnej promującej dobre praktyki edukacyjne na Podkarpaciu.

Osoby pragnące wyrazić swoją opinię o rankingu oraz szkoły i instytucje zainteresowane współpracą w promocji dobrych praktyk edukacyjnych na Podkarpaciu proszone są o kontakt e-mailowy na adres: familyok@op.pl

Ranking szkół podstawowych na podstawie procentu uzyskanych punktów ze wszystkich przedmiotów.

Ranking szkół podstawowych z matematyki.
Ranking szkół podstawowych z przyrody.
Ranking szkół podstawowych z języka polskiego.
Ranking szkół podstawowych z historii
Ranking gmin do 10 tyś. mieszkańców
Ranking gmin od 10 do 30 tyś. mieszkańców.
Ranking miast powyżej 30 tyś. mieszkańców.

Powered by Create your own unique website with customizable templates.