Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowia Psychicznego Dziecka i Rodziny
  • Aktualności
  • Misja
  • Historia
  • Projekty
  • Sprawozdania
  • Dane urzędowe
  • Statut
  • Kontakt

Opis działalności w zapisie chronologicznym


21 październik 1997 - udział przedstawiciela Stowarzyszenia w konferencji terapii rodzin w Koszycach na Słowacji.

grudzień 1997 - wrzesień 1998
- organizacja  trzyletniego kursu Systemowej Terapii Rodzin w Rzeszowie, prowadzonego przez zespół  trenerów z Zakładu Terapii Rodzin Collegium Medicum UJ w Krakowie; zakończenie kursu w 2001 roku.

maj 1998 - Stowarzyszenie zostało przyjęte do Rady ds Rodziny przy Wojewodzie Rzeszowskim, której zadaniem było doradzanie administracji rządowej w realizacji polityki prorodzinnej rządu

lipiec 1998
- udział i wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia na międzynarodowej konferencji w Edynburgu, którą zorganizował Komitet Europejski Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

18 - 28 październik 1998 organizacja konferencji w Rzeszowie „ Praca z rodziną w sytuacji problemowej - krąg instytucji” , udział w konferencji terapii rodzin w Koszycach na Słowacji, organizacja warsztatu June Jones na temat pracy z rodzinami dzieci wykorzystanych seksualnie oraz warsztatu Nick Child na temat terapii rodzin.

styczeń - czerwiec 1999
- wystąpienie z inicjatywą do parlamentarzystów  o zapisanie w ustawie o ubezpieczeniu zdrowotnym, że kasa chorych finansuje świadczenia w zakresie profilaktyki, w tym zapobiegania zaburzeniom psychicznym.

wrzesień 1999
udział i wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia na międzynarodowej konferencji w Sinai (Rumunia), którą zorganizował Komitet Europejski Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

wrzesień - grudzień 1999
- realizacja programu profilaktycznego „Szkoła dla rodziców” w dziesięciu grupach  na terenie miasta Rzeszowa; realizatorzy zostali przeszkoleni przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MEN; dofinansowanie z Urzędu Miasta Rzeszowa

10 października 2000
- udział w konferencji na temat pomocy rodzinie, która odbyła się w Koszycach na Słowacji.

12 - 24 października 2000
- organizacja wizyty profesora Luciano L’Abate ze Stanów Zjednoczonych w Polsce (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Kraków) przygotowanie i udział w regionalnej konferencji na  temat: „Profilaktyka kryzysów rodzinnych i terapia rodzin” ; organizacja zajęć warsztatowych prowadzonych przez prof. Luciano L’Abate na temat „Psychoterapia w XXI w. - pomoc terapeutyczna na odległość”.

wrzesień - grudzień 2000 - realizacja programu profilaktycznego „Szkoła dla rodziców” na terenie Rzeszowa, finansowanego przez Urząd Miasta Rzeszowa (udział około 100 rodziców)

maj 2002 – kwiecień 2004 realizacja projektu „Parents School – Lifelong Learning for Mental Health” w ramach programu SOCRATES – Grundtvig1

Program był dofinansowany ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Celem projektu była edukacja rodziców w podnoszeniu ich kompetencji wychowawczych oraz organizowanie grup wsparcia rodziców i opiekunów osób z chorobą psychiczną. W efekcie systematycznych spotkań edukacyjnych rodziców i opiekunów osób z chorobą psychiczną przy okazji realizacji tego projektu powstało Stowarzyszenie Rodzin „Otwarty Umysł”. Lista założycieli Stowarzyszenia Rodzin „Otwarty Umysł” obejmowało 24 osoby. Na otwartych spotkaniach psycho-edukacyjnych organizowanych dla rodziców i opiekunów osób chorych psychicznie przychodziło około 40 uczestników. We wrześniu 2003 roku oba Stowarzyszenia wspólnie przeprowadziły w Rzeszowie akcję „Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi” włączając się do ogólnopolskiej kampanii przeciwdziałającej uprzedzeniom i wykluczeniu społecznemu osób z chorobą psychiczną.

Równolegle projekt był realizowany we współpracy z Rzeszowskim Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych "Promyk Słońca". Prowadzono grupy wsparcia i szkolenia dla rodziców z dziećmi chorymi na autyzm oraz inne zaburzenia rozwojowe. Psycho-edukacją objętych było około 120 osób.

W okresie od grudnia 2003 do maja 2004 roku w ramach projektu były organizowane w Krakowie spotkania edukacyjno-integracyjne przedstawicieli kilkunastu stowarzyszeń rodziców i opiekunów osób chorych psychicznie z całej Polski (Kraków, Łódź, Kędzierzyn-Koźle, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Wrocław, Rzeszów, Bielsko-Biała, Radom, Poznań, Gdańsk, Gorzów Wlk). Spotkania odbywały się w pensjonacie „U Pana Cogita” w Krakowie, który jest zakładem aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Stowarzyszenia rodzin z całej Polski skupione są w związku „POL-FAMILIA”.

Drugi moduł projektu „Parents School” polegał na realizacji programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, który stanowi profilaktykę zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Na zajęcia zgłosiło się 183 rodziców i wychowawców z Rzeszowa i okolic. Cały sześciotygodniowy kurs ukończyło 150 osób. Zajęcia były dodatkowo wsparte finansowo przez samorząd Miasta Rzeszowa.

maj 2004 - udział i wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia na międzynarodowej konferencji „Education for Change” w Novej Goricy na Słowenii, którą zorganizowała Komitet Europejski Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego – Mental Health Europe.

od sierpnia 2004 realizacja projektu “Zdrowie psychiczne – projekt życia w integracji ze społeczeństwem” w ramach programu SOCRATES – Grundtvig 2

Od 2003 roku Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowia Psychicznego Dziecka i Rodziny jest członkiem międzynarodowej organizacji Mental Health Europe-Sante Mentale Europa z siedzibą w Brukselii, która stanowi europejską agendę Światowej Organizacji Zdrowia Psychicznego.

27-29 maj 2004 Słowenia, Nova gorica - aktywny udział w międzynarodowej konferencji na temat edukacji i profilaktyki zaburzeń psychicznych „Education for Change”, na której były prezentowane wyniki projektu „Szkoła dla Rodziców”

2004-2007 trzyletni projekt (od połowy 2004 - połowy 2007) „Mental Helath – Socially Inclusive Life Project” w ramach programu SOCRATES – GRUNDTVIG 2 nr /05/GR2/05-0091/P2/ jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin „Otwarty Umysł”. Celem jest integracja społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi.

Partnerami zagranicznymi przy realizacji projektów są organizacje zajmujące się promocją i ochroną zdrowia psychicznego w Europie:
  • InterMinds /Szkocja/
  • Fundacja ESTUAR /Rumunia/
  • Ceska Asociace Pro Psychicke Zdravi /Czechy/
  • PERSONA /Portugalia/
  • ASSOCIACIÓ JOIA (JOVENTUT ORGANITZADA I ACTIVA) /Hiszpania/
2005-2006 dwuletni projekt „Investment in quality – Training Centers for Mental Health” 114374-CP-1-2004-1-RO-GRUNDTVIG-G1 w ramach programu SOCRATES – GRUNDTVIG 1, który ma na celu szkolenie osób zawodowo lub społecznie zajmujących się opieką i ochroną zdrowia psychicznego, w tym pacjenci i ich rodziny. W wyniku tego projektu ma powstać Centrum Psychoedukacji i Promocji Zdrowia Psychicznego.

  Partnerami zagranicznymi przy tego realizacji projektu są organizacje zajmujące się promocją i ochroną zdrowia psychicznego w Europie:


  • Mental Health Europe – Sante Mentale Europe /Belgia/
  • InterMinds /Szkocja/
  • Fundacja ESTUAR /Rumunia/
  • Ceska Asociace Pro Psychicke Zdravi /Czechy/
  • Institutul de Stiinte ale Educatiei /Rumunia/
  • Opportunity Associates Romania /Rumunia/

2005-2006 Program profilaktyczny „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” z dotacji samorządu Miasta Rzeszowa. W 2005 roku zrealizowano 5 edycji, zaś w 2006 roku 10 edycji.  

2006  Roczny projekt finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Daphne 'Breaking the cycle of intra-family abuse of children and women: Copmarative Analysis of alternative methodologies with the multi-family approach, recommendations at European level' (Przełamanie błędnego koła  przemocy wobec dzieci i kobiet w rodzinie: analiza alternatywnych podejść z uwzględnieniem terapii wielorodzinnej zgodnie ze standardami Unii Europejskiej). Realizacja przewidziana jest w 2006 roku. Celem projektu jest próba uruchomienia w Rzeszowie ośrodka terapii grup wielorodzinnych dla rodzin wielo-problemowych. Planowane są wspólne działania Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej /MOPS/.

Partnerami zagranicznymi są:
  • Centre de Protection de l'Enfant /Belgia/
  • Marlborough Family Service  /Wielka Brytania/
  • Centro Trattamento Multifamiliare /Włochy/
  • Kinder- und Jugendpsychiatrie, TU Dresden /Niemcy/
  • Child and Family Center Spiren /Dania/
  • Stowarzyszenie na Rzecz Zdrowia Psychicznego Dziecka i Rodziny /Polska/
  • Service d'Interventions Spécialisées d'Action Educative (Beauvais)/Francja/

2007-2009 dwuletni projekt „Parent Education Network in Europe (PENiE) Empower parents’ involvement in their children's development" "Sieć edukacji rodziców w Europie – wzmacnianie zaangażowania rodziców  w rozwój ich dzieci” w ramach programu Grundtvig Learning Partnership. Nr projektu: 07-GR_LP-07_0099_C1 (X 2007 – VII 2009)

Partnerzy zagraniczni:
  •  Bray Adult Learning Centre Co. Wicklow VEC /BRAY, Irlandia/
  •  NICMA – the CHILDMINDING ASSOCIATION / NEWTOWNARDS, Irlandia Północna/
  •  GIP-FCIP DE DIJON /CHENÖVE, Francja/
  •  Förskolan Fridtunatäppan / Norrköping, Szwecja/

2007-2009  Dwuletni projekt  “Mental Health -Trained Today to Train Tomorrow” nr 133817-2007-RO-GRUNDTVIG-GMP  w ramach programu LLP Grundtvig dotyczący szkolenia trenerów do prowadzenia promocji zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną. Film pt. "Głosy"

Partnerzy zagraniczni:
  • Fundacja ESTUAR /Rumunia/
  • Institutul de Stiinte ale Educatiei /Rumunia/
  • Opportunity Associates Romania /Rumunia/
  • PERSONA /Portugalia/
  • ASSOCIACIÓ JOIA (JOVENTUT ORGANITZADA I ACTIVA) /Hiszpania/
  • Highland Users Group /Szkocja/

2008 „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” - warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców i wychowawców organizowane w ramach programu Bezpieczna i Przyjazna Szkoła Ministerstwa Edukacji, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MEN. Organizacja seminarium i konferencji regionalnej.

2008 "Zdrowie psychiczne – szkoleni dzisiaj, aby szkolić jutro" organizacja konferencji poświęconej promocji zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną z dotacji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie

2008-2009  “Mental Health -Trained Today to Train Tomorrow”  Grundtvig Lifelong Learning Programme Multilateral Project. Promocja zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną.

2009  "Zdrowie psychiczne – szkoleni dzisiaj, aby szkolić jutro" organizacja konferencji poświęconej promocji zdrowia psychicznego, środowiskowej opieki psychiatrycznej i rozwoju grup samopomocowych osób z niepełnosprawnością psychiczną z dotacji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie

2013-2015  “Soft Skills - Empowered Parents” nr 2013-1-HU1-GRU06-10285 2 w ramach programu LLP Grundtvig dotyczący edukacji rodziców opartej na koncepcji inteligencji emocjonalnej i metody coachingu. Strona projektu www.euparenteducation.weebly.com  Realizacja VIII 2013 - VII 2015
 
Partnerzy zagraniczni:
  •  Szelíd Szavakkal Alapítvány  /Węgry/
  • EMBERCOMBE  /Wielka Brytania/    
  • VEVA CZ, s. r. o. /Republika Czeska/     
  • Cooperativa Sociale Interculturando /Włochy/
  • Coachabeloos.com Sarl  /Francja/            
  • Euro Nobile, Nevija Božič s.p.  /Słowenia/

2014  Projekt szkoleniowy pt. "Non-formal Road to Mental Health" /Nieformalna droga do zdrowia psychicznego/
w dniach 3-9 listopada 2014r. w ramach programu ERASMUS+ 
Organizator
- organizacja rumuńska Minte Forte z Cluj-Napoca w Rumunii
Zwiastun Dzień pierwszy Dzień drugi Dzień trzeci Dzień czwarty  Dzień piąty  Dzień szósty  Dzień siódmy
Galeria: Fotogłos  Filmy wykonane przez grupy narodowe w ramach zajęć: Irlandia, Polska, Włochy, Słowenia, Rumunia

Toolkit /przewodnik/

2016 partnerstwo niefinansowe w projekcie "Deinstytucjonalizacja - szansa na dobrą zmianę" w ramach programu POWER, który miał na celu
opracowanie modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej do wdrożenia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego

2017 Projekt szkoleniowy pt. "Non-formal Road to Mental Health II" /Nieformalna droga do zdrowia psychicznego - 2 edycja/
w dniach 3-9 września 2017r. w ramach programu ERASMUS+
Organizatorzy 
- organizacja Hugarafl w Reykjavik na Islandii
wraz z Minte Forte z Cluj-Napoca w Rumunii
Notatka w języku islandzkim


2010-2019 stała współpraca z Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. J Hanasiewicza w Rzeszowie oraz Rzeszowskim Klubem Szachowym we wspieraniu rozwoju dzieci i młodzieży poprzez organizację aktywności kulturalnych i sportu umysłowego.


Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.